هر چند که اکثر هموطنان برای خرید (به ویژه خرید پوشاک) به شهرهای مرزی ترکیه از جمله وان سفر میکنند . فروش خانه در آلانیا اما دیدن آثار تاریخی ، مکانهای توریستی و جاذبه های گردشگری ، همیشه جزو برنامه هایی است که میتواند سفر شما را به یاد ماندنی تر کند .

وان شهری با قدمت تاریخی بسیار و جاذبه های طبیعی و توریستی بی نظیری است که برخی از آنها منحصر بفرد هستند و نه تنها در هیچ شهر دیگر ، بلکه در هیچ جای دنیا قابل تکرار نیستند . دون شک مهمترین جاذبه ی توریستی وان (البته برای توریستها نه برای افرادی که می روند لباس ارزان بخرند و برگردند ) دریاچه ی وان است . این دریاچه بزرگترین دریاچه ی ترکیه است و سه جزیره ی زیبا بنامهای آختامار – چارپاناق و آن آدیر دارد. شاید برای شما جالب باشد که بدانید فاصله ی هوایی دریاچه ی وان و دریاچه ی ارومیه حدود ۱۰۰ کیلومتر است اما دریاچه ی وان بسیار پر آب و شاداب  و دریاچه ی ارومیه در حال کشیدن آخرین نفسهاست !

قطار هایی که از تهران به آنکارا می روند در اسکله ی وان سوار کشتی شده و در آن سوی آب در شهر تاتوان از کشتی خارج و ادامه مسیر می دهند . برای دیدن این دریاچه (اگر ماشین شخصی نبرده اید) ، از مرکز شهر وان و از میدان بش یول میتوانید سوار مینی بوس شوید و با طی خیابان (اسکله جاده سی) که ادعا می شود طویل ترین خیابان ترکیه است به اسکله برسید

کلیسایی است در فاصله ۴۱ کیلومتری جنوب غربی شهر وان بر روی جزیره آختامار.این کلیسا  مابین سال‌های ۹۱۵ تا۹۲۱ میلادی ساخته شده‌است. در مورد وجه تسمیه این جزیره روایات فراوان است اما مستدل ترین آنها این روایت است  که دختری بنام تامارا ( شاهزاده تامارا یا دختر کشیش اعظم کلیسا) دل به پسری روستایی می بندد و برای اینکه این پسر بتواند خودش را با شنا به جزیره برساند ، هر شب آتشی در جزیره روشن می کرده تا پسر بتواند با شنا خودش را به او برساند . اجاره خانه در آلانیا خبر این دیدارهای شبانه به پدر شاهزاده تامارا می رسد و او در یکشب (طوفانی) آتشی در قایقی روشن کرده و قایق را به امواج دریاچه می سپارد ، پسر بخت برگشته که بدنبال نور قایق شنا می کرده ، توان از کف داده و در دریا غرق می شود و لحظات آخر که اسیر دست امواج بوده از سر ناچاری فریاد میزند (آخ تامارااااااااااااااااااا!) و همین اسم بعد ها با تلفظ آختامار (یا آکدامار) برای نام جزیره و کلیسای موجود در آن استفاده شده و هتلی نیز به همین نام در مرکز شهر موجود است . بنای کلیسا علی رغم قدیمی بودن در زلزله ی معروف وان سالم مانده است .

برای بازدید از این جزیره و کلیسا باید خود را به اسکله کنار دریاچه وان برسانید . از مرکز شهر (میدان بش یول) میتوانید با دو لیره مینی بوس سوار شوید و سپس با کشتی خودتان را به جزیره برسانید . قلعه وان شهر ترکیه،  قلعه‌ای است بر بالای کوه‌های ساحل شرقی دریاچه وان در ترکیه که امروزه به شکل خرابه ای با ستونهای بسیار بزرگ  دیوارهای سربه فلک کشیده به یادگار مانده است  . قدمت این قله به قرن ۹ قبل از میلاد مسیح می‌رسد. اورارتوها، این قلعه را در قرن هفتم پیش از میلاد ساخته‌اند و در گذر تاریخ، اقوام مختلفی از آن استفاده کرده‌اند؛ از جمله ارمنی‌ها، رومی‌ها، مادها، هخامنشی‌ها، ساسانی‌ها، عرب‌ها، سلجوق‌ها، عثمانی‌ها و روس‌ها.

بخش­ های پایینی دیواره­ این دژ از سنگ بازالت و بدون ملات و بخش­ های بالایی آن از آجر ساخته ­شده­ است. کتیبه خشایارشاه، یادگار ارزشمند هخامنشی را می‌توانیم بر فراز صخره‌ای به ارتفاع ۲۰ متر و در نزدیکی قلعه وان ببینیم. این کتیبه در اصل توسط داریوش بزرگ آماده‌سازی شده‌است اما به دلائلی تکمیل نشده و خالی رها شده‌است، اما خشایارشا پسر داریوش بزرگ، در دوران زمامداری خود آن را تکمیل کرده و به یادگار گذاشته‌است.

این کتیبه ۲۷ سطر و ۳ ستون دارد و از چپ به راست و به سه زبان پارسی باستان، اکدی و عیلامی نوشته شده‌است. این کتیبه تنها کتیبهٔ هخامنشی است که در خارج از مرزهای کنونی ایران قرار دارد. بدون شک یکی از جاذبه های منحصر به فرد وان ، گربه های این شهر است . نژاد گربه ی وان که اغلب سفید و پشمالو و با رنگ چشم متفاوت (یک چشم آبی و چشم دیگر کهربایی) مطمئنا جزو نوادر طبیعت است . در مورد گربه های وان صحبت های بسیاری می شود که شاید برخی از آنها اغراق آمیز بنظر برسد. از جمله اینکه این گربه ها بر خلاف سایر همنوعان خود که از خیس شدن فراری هستند ، بسیار به آب و آبتنی علاقمندند ، یا اینکه کنیتکس گربه ی وان تنها جفتی از گربه ها بوده که حضرت نوح آنها را سوار کشتی خود کرده است .

در سال ۱۹۹۹ نسل این گربه رو به انقراض بود و تنها ۹۰ گربه از این نژاد باقیمانده بود و دولت ترکیه برای نگهداری و ازدیاد نسل آنها مرکزی تاسیس کرد که به خانه ی گربه وان (VAN KEDI EVI) مشهور شده و امروزه به یک مرکز توریستی تبدیل شده است . املاک در آلانیا برای دیدن این گربه ها در وان سراغ دانشگاه (یوزینجی ایل) – سال صدم- را بگیرید یکی از گربه های نر نژاد اصیل وان چندین سال قبل توسط دوست عزیزی به من هدیه شد که  البته بعد از دو سال مرد اما حاصل ازدواجش با یکی از گربه های ولگرد محله مان  چندین بچه گربه ی با نمک بود که فقط یکی از آنها رنگ چشم را از پدرش به ارث برد . البته نژاد های اصیل وان یک چشم آبی و یک چشم کهربایی دارند ولی ظاهرا نژاد غیر اصیل  مادر این بچه گربه روی رنگ ها نیز تاثیر داشته است :

اگر علاقمند به دیدن آثار و اشیا و اسناد تاریخی باشید ، موزه وان میتواند برای شما بسیار جذاب و دیدنی باشد. در این موزه یافته‌های دوران قبل از تاریخ که در تیلکی تپه به دست آمده و همچنین اشیایی قدیمی از دوران اوراتور ها به نمایش گذاشته شده است . این موزه در محله شرفیه واقع در مرکز شهر وان قرار دارد و از خیابان جمهوریت با ۵ دقیقه پیاده روی میتوانید به آنجا برسید.

بنا براین چنانچه با خودرو شخصی و از مرز بازرگان وارد ترکیه شده اید میتوانید در مسیر رسیدن به وان از این جاذبه ی طبیعی نیز دیدن کنید . مطمئنا شما هم فکر میکنید که صبحانه نمیتواند جزو جاذبه های گردشگری باشد و فقط یک وعده ی غذاییست . آلانیا اما در وان باید در این عقیده تجدید نظر کنید . صبحانه وان یکی از برندهای ثبت شده ی توریستی ترکیه است (مثلا مانند کباب بناب در ایران) و وعده های صبحانه بسیار مفصل است و بقول معروف از شیر مرغ تا جان آدمیزاد در آن گنجانده می شود . در وان اکثر غذا خوریها و رستورانهای هتلها با صبحانه ی بسیار مفصل وان از شما پذیرایی میکنند .