با توجه به آمارها ، حدودا نیمی از گردشگران تور ترکیه به منظور تفریح و ما بقی جهت خرید به این کشور تاریخی سفر می نمایند. اکثرافرادی که برای خرید به ترکیه و شهر وان سفر می کنند  ، به دنبال خرید لباس می باشند . فروش خانه در آلانیا کیفیت خوب پوشاک ترکیه در کنار قیمت مناسب سبب  جذاب گردشگران ایرانی شده است .

اگر به شهر وان سفر می کنید و قصد خرید دارید پیشنهاد می کنیم به توصیه های ذیل توجه داشته باشید :

اگر به صورت زمینی به شهر وان سفر می کنید ،  سقف خرید را در نظر داشته باشید تا هنگام برگشت در گمرک گیر نکنید . ممکن است در گمرک بخواهند پاسپورت چند نفر را مهر استفاده از معافیت سالانه بزنند . فروش خانه برای اینکار سعی کنید پاسپورت افرادی را برای این کار اختصاص دهید که فکر می کنید در سال جاری مسافرت دوباره نخواهند داشت.

هیچگاه کل پول خود را با لیر عوض نکنید . برای این کار به دفعات اقدام کنید . صرافی به تعداد زیاد در غالب شهرهای ترکیه و اکثرا در کنار مراکز خرید در دسترس است .

هرگز از مغازه اول خرید نکنید . بهتر است کمی بگردید و چند فروشگاه را ببینید . معمولا خرید از اولین مغازه سبب می شود که در مغازه های بعدی ، حسرت بخورید . lاغلب مراکز خرید ترکیه  در مواردی حاضر می شوند تا جنس خریداری شده را تعویض کنند ولی آن را پس نخواهند گرفت .

اگر بتوانید مسافرت خود را با برخی از مناسبتهای تقویم (مانند سال نو میلادی یا روز مادر) مطابقت دهید  ، می توانید از تخفیفاتی که اکثر فروشگاهها در نظر می گیرند استفاده نمایید . در ترکیه به تخفیف Indirim گفته می شود و فروشگاههایی که تخفیف دارند را با دیدن این کلمه بر روی شیشه ها می توانید تشخیص دهید. املاک در آلانیا تخفیف های ترکیه واقعی هستند .

هرگز چانه زدن را فراموش نکنید . این مسئله که فروشگاهها قیمت ثابت و شرکتی دارند ، افسانه ای بیش نیست . از فروشنده تخفیف بخواهید . چون ترکهای ترکیه نمی توانند “خ” را تلفظ کنند ، نمی توانند بگویند “تخفیف” ، بجای آن ، بدلیل اینکه (بخصوص در وان) با مشتریان ایرانی سر و کار داشته اند ، می گویند “تحفیف” (Tahfif) !

wتوجه داشته باشید که برند های معتبر ترکیه همگی در وان نمایندگی دارند . با کمی صرف وقت می توانید فروشگاه های مارک های معروف ترک مثل DEFACTO ، LC WAIKIKI، MAVI و …… را پیدا کنید .

هر بار که خریدی انجام دهید ، طبیعتا در یک نایلون تبلیغاتی همان فروشگاه جنستان را تحویل خواهید گرفت . افرادی که با ماشین شخصی به وان می روند ، معمولا خرید ها را با همان نایلونهای خودشان در صندوق عقب تلنبار می کنند و این امر موقع بازگشت ، نقاشی ساختمان ارزیاب را حساس می کند . لباسها را از نایلون ها خارج وآنها را در یک ساک یا چمدان قرار دهید تا در گمرک مشکل کمتری داشته باشید .

برای خرید اجناس خوراکی و سوپری ، فروشگاههای معتبر مثل میگروس و کارفورسا گزینه های مناسبی خواهند بود . در هنگام خروج از فروشگاه های بزرگ ، گاها کارت اعتباری به شما داده می شود که در حکم جایزه است . معمولا در این کارتها مبلغی (متغیر برای هر کارت) وجود دارد که میتوانید برابر با آن مبلغ ، مجددا از همان فروشگاه خرید کنید .