ولین موضوع مهم در انتخاب یک آپارتمان اینست املاک در آلانیا که قسمت شب و روز یا به عبارت دیگر قسمت خصوصی و قسمت عمومی یک آپارتمان از هم جدا باشند به عبارت ساده تر اینکه بخشهایی از آپارتمان که در زمان خواب از آنها استفاده می کنید “مثل اتاق خوابها و سرویسهای بهداشتی” با فضاهایی که در طول روز از آنها استفاده می شود تداخل نداشته باشد .میتوانید بدونه مراجعه به مشاوراملاک ودریافت کدرهگیری مستقیم به دفترخانه اسنادرسمی مراجعه بفرمائید برای انجام نقل وانتقال ولی درسند ویا جای دیگر مبلغ و یا آدرس ویا شرایطی که ساختمان خریده اید را قید نمی کندوشما فروش خانه همه سرمایه یک عمر خودرا داده اید و خانه خریده اید ولی اگربا طرف قرارداد به مشکل خوردید چطور میتوانید ثابت کنید که مثلا این مبلغ بیعانه داده ام و این مبلغ چک داده ام و این سند جای دیگری است و خانه جای دیگری است ما را فریب داده است به بنگاه املاک مجاز و وارد مراجعه بفرمائید تاضرر نکنید موفق باشید.

عامیانه تر اینست که برای اینکه از اتاق خواب به حمام بروم نیازی نباشد که از سالن پذیرائی یا آشپزخانه و یا حتی نشیمن عبور کنم. بدیهی است که اتاق خوابها در طول شب استفاده میشوند و نیازی نیست که نور زیادی داشته باشند ولیکن نشیمن و آشپزخانه فروش خانه در آلانیا که بیشتر طول روز از آنها استفاده میشود بهتر است که در محل پر نورتر ساختمان واقع شده باشند بصورت خلاصه اینکه قسمت شب آپارتمان در ضلع شمالی و قسمت روز آپارتمان در ضلع جنوبی آپارتمان واقع شده باشد و ضمنا اینکه اتاق خوابها بهم نزدیک آلانیا باشند و سرویس بهداشتی میهمان در قسمت خصوصی آپارتمان واقع نشده باشد و آشپزخانه ضمن ارتباط با قسمت خصوصی آپارتمان در قسمت روز آپارتمان واقع شده باشد.

املاک

قراردادباید اول درسیستم معاملات املاک ومستغلات کشور ثبت و ذخیره شود و بعداز دریافت کدرهگیری پرینت گرفته شود و طرفین باید کمیسیون مشاوراملاک راطبق تعرفه نقدا همراه با مالیات برارزش افزوده بپردازند و موجرمیتواند ملک خودرا با وجوداینکه دررهن بانک است املاک در آلانیا رهن واجاره دهد بشرط آنکه رهن مستاجر کمترازرهن بانک باشدو باید موجر به مشاوراملاک ومستاجر اطلاع دهد و مشاوراملاک هم جزء به جزء با ید درقسمت توضیحات شرط رامکتوب کند و مشاوراملاک باید رسید مبلغ رهن رابابت اجاره نامه شماره ….ازموجردریافت نماید ورودی آپارتمان حائز اهمیت است و اصولا اولین برخورد هر کسی در یک واحد مسکونی در ورودی آپارتمان است و این مکان باید بتواند آرامش اولیه و رفع تنش محیط بیرون از آپارتمان را ایجاد نماید لذا یک آلانیا کمد یا رختکن و یک آینه شفاف و بزرگ و محلی برای گذاشتن کیف و کفش وچتراز ضروریات زندگی امروزی بنظر میرسد.

اصولا خانواده های ایرانی در طبخ غذاهای خوش رنگ و بو مهارت دارند ولی همین بوی خوش در زمانیکه میهمانان در سالن منتظر میزبانشان هستند خوشایند نیست بهتر است در زمان خرید آپارتمان به بسته یا باز بودن آشپزخانه توجه ویژه ای مبذول داشت و آلانیا حتی اگر به هر صورت آشپزخانه اوپن را ترجیح میدهیم به تهویه هوای آشپزخانه و بسته بودن قسمت ریخت و پاش آن (قسمت کثیف آشپزخانه) و جلوه ویژه قسمت زیبای آشپزخانه (قسمت تمیز آشپزخانه) توجه داشته باشیم. داشتن یک انباری حتی خیلی کوچک در کنار آشپزخانه امتیاز بزرگی محسوب میگردد.

هر خانواده برای مساحت آپارتمان مورد نیاز خود دلایل خاصی دارد و اصولا برای این منظور که بیشتر یک امر احساسی و سلیقه ای است ، هیچگاه نمیتوانیم الگوی مصرفی تعیین کنیم ولیکن ابعاد قسمتهای مختلف آپارتمان مورد نیاز یا بهتر بگویم حداقل ابعاد مورد نیاز را میتوانیم بررسی کنیم و البته جمع مساحت این بخشها میتواند به انتخاب بهتر  متراژ آپارتمان مورد تقاضای خانواده کمک شایانی نماید . و برای “نشیمن” نیز مطابقا املاک در آلانیا همین ابعاد عمل میکنیم فقط یک فاصله حداقل سه متری از محل قرار گرفتن تلویزیون تا محل نشستن را مد نظر قرار دهید.ببینید اجازه بدید من با یک مثال تفاوت اخذ حق الزحمه هارو مثال بزنم متاسفانه در جامعه ما هیچ کسی روی تعرفه فعالیت نمیکنه و مسئول اون املاک هم از این قائده خارج نیست اون مسئول هم داره تو همین ایران عزیزمون زندگی میکنه و بهنگام مراجعه به یک ارایشگاه یا مثلا تعویض روغنی رقمی مازاد بر تعرفه رو باید پرداخت کنه .

در قانون محاسبات املاک اشاره نشده این نرخ برای پیدا کردن ملک است یا نه اما طبق عرف چنانچه طرفین توافقی به املاک مراجعه کنند کمتر دریافت میشود
در معامله شما حق کمیسیون واقعی محاسبه شده مبلغ بیش از ۳۵۰ تومان می شود یعنی مبلغی که دریافت کرده از شما حدودا نصف تعرفه واقعی است و این که از نظر شما زیاد است بستگی به توافقات اولیه دارداینکه گفته شده بستگی به خریدار دارد باید بگویم کد فروش خانه در آلانیا رهگیری در تمام معاملات بصورت اجباری میبایست انجام شود قرارداد بدون کد رهگیری فاقد اعتبار است و از اختیار خریدار یا فروشنده خارج است اینکه می فرمایید قرارداد مهر و امضا نشده تخلف اشکار صنفی است می توانید بهئ اتحادیه مراجعه کنید . در مجموع با توجه آلانیا  به عدم هماهنگی قبلی از نظر بنده ای مبلغ اگر نفری ۳۰۰ تومان باشد منصفانه است

اما این عرف بین املاک ها و مردم رایج شده که در معاملات نیم درصد از هر طرف دریافت میشه و شاید بگم ۹۹ درصد از املاکیها همین میزان رو دریافت میکنن و مردم هم به نیم درصد عادت کردن.اما اینکه شما میفرمایید درسته و این میزان خارج از عرفی است که در اتحادیه املاک معین شده حالا شما خود تصمیم گیرنده هستید که این مبلغ رو علی رغم اینکه هیچ صنفی بر اساس اتحادیه دریافت نمیکنه فروش خانه در آلانیا شما طبق تعرفه پرداخت کنید یا نه.در سوال بعدی باید عرض کنم بله بر اساس مبلغ مندرج در قرارداد مالیات دریافت میشه اما این دلیل بر مازاد گرفتن کمیسیون نیست.

فروش خانه و املاک در آلانیا

اگر معامله فروش خانه بین دو نفر همکار توافقی باشد آنگاه آنها به مشاور املاک مراجعه نمایند معامله به چه صورت خواهد بود و کمبسیون چگونه محاسبه میشود. (معامله بنده در تاریخ ۲۳ ۹ ۹۴ صورت گرفت مبلغ کل معامله برابر با ۱۴۹ میلیون بود که از من فروشنده مبلغ ۳۵۰ هزارتومان جهت حق کمیسیون دریافت گردید ) که من به بنگاهی گفتم مگر نباید کمتر دریافت شود و قید شود که معامله توافقی میباشد ولی ایشان گفتند بستگی به خریدار دارد که کد رهگیری بخواهند یا خیر و اینگونه بود که مبلغ بیشتری دریافت گردید. و ایشان نیز پای معامله را نیز امضا نکرده اند آیا نباید امضا مینمودند.

اصولا با نوشتن قرارداد باید تعرفه پرداخت بشه اما طبق عرف زمانی که ۲طرف قرارداد توافقی در املاک حضور پیدا کنند معمولا مبلغ کمیسیون تعرفه محاسبه و به میزان یک چهارم از ان مبلغ از طرفین دریافت میشه بعنوان در آلانیا مثال اگر مبلغ تعرفه شما ۴۰۰ هزار تومان بشه از شما باید ۱۰۰ هزار تومان اخذ کنند.

چهارم“اتاق خوابها” که بواسطه قرار گرفتن تخت خواب دونفره یا تک نفره و بقیه ملحقات چیدمان مشکل تری دارند. توجه بفرمائید که بهتراست امکان قرار گرفتن تخت خواب را هم در عرض و هم در طول اتاق خواب بررسی فرمائید و برای عبور کردن از املاک در آلانیا بین لوازم سرویس خواب حداقل یک مسیر عبور ۶۰ ساتنتیمتری را در نظر بگیرید مطابق بررسی شماتیک زیرپنجم“سرویـسهای بهداشتی” هم همـانطور که باید ابعاد مناسب و راحتی داشته باشند باید زیبا و قابل استفـاده نیز باشـند و بهترین و سـاده ترین آزمایش در مورد مناسب بودن ابعاد آن اینست که وقتی درب را باز میکنیم به هیچیک نقاشی ساختمان از سرویسهای بهداشتی برخورد نکند و وقتیکه در داخل حمام و یا توالت هستیم بدون هیچ مشکلی درب را باز کنیم و خارج شویم.

کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی ملزم به پرداخت حقالزحمه مشاور املاک طبق تعرفه هستند اما اینکه اختیار دارند یا نه ؟ بله میشه کمتر گرفت اما باید بدونید مالیات شما و مالیات ارزش افزوده بر اساس تعرفه محاسبه میشه…اینکه میفرمایید نمیدن طبق قانون این اقدام بدهی شخص معین شده و با مراجعه به تیم حقوقی اتحادیه املاک و اخذ نامه میتوانید به دادگاه مراجعه کرده و فرد رو احزار نمایید در صورت عدم حضور فروش خانه در آلانیا برای فرد خاطی جلب صادر شده و ممنوع الخروج خواهد شد. ضمن اینکه مردم فهمیده هستند بهشون توضیح بدین که این تعرفه مصوب سال ۷۹ هست و در جامعه ما آلانیا هیچ کس رو عرف کار نمیکنه و اگر تخفیف بدین صرفه ندار.

نقاشی ساختمان

بنگاه‌های مسکن یکی از ساده‌ترین و در عین حال پیچیده‌ترین مکان‌هایی هستند که شما نه می‌توانید به آنها اعتماد کنید و نه از مراجعه‌ی به آنها برای جستجوی مسکن و تنظیم قرارداد گریز و چاره‌ای دارید. مطابق طرح بررسی ارزش‌ها و نگرش‌های ایرانیان که در سال ۱۳۸۱ توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام گردید، شغل بنگاهی از پایین‌ترین درجه‌ی اعتماد نزد ایرانیان برخوردار است. متأسفانه در بسیاری از موارد، آلانیا دروغگویی و فریبکاری به بخش لاینفک این شغل برای جوش دادن معامله تبدیل شده است. اگر چه بعضاً مشاوران املاک منصف و صادق نیز یافت می‌شوند. در این بخش به نکاتی که در هنگام مراجعه به دفاتر مشاور املاک می‌بایست مورد توجه در قرار گیرد، اشاره خواهم کرد:

۱. دارا بودن جواز کسب و عضویت آژانس مسکن را در سامانه اطلاعات مدیریت املاک و مستغلات کشور از طریق برچسبی که بر روی شیشه نصب کرده یا مجوزی که بر دیوار الصاق کرده‌اند، حتماً کنترل کنید. چون در صورتی که آژانس مسکن جواز کسب و امکان ثبت اینترنتی مبایعه‌نامه را نداشته باشد، کد رهگیری برای مفاصا حساب مالیاتی صادر نخواهد شد و عملاً برای انجام امور مالیاتی نیازمند مراجعه به یک بنگاه مسکن دیگر املاک در آلانیا ترکیه برای ثبت قرارداد در سامانه یکپارچه و اخذ کد رهگیری هستید و در این حالت دو بار می‌بایست حق کمیسیون بپردازید. پس از ابتدا دقت کنید که آژانس مسکن حتماً به لحاظ قانونی دارای پروانه کسب و عضو طرح ساماندهی مشاوران املاک باشد.