در اين ميان خريداران و فروشندگان مسکن در املاک در آلانیا سردرگمي باقي مانده اند کهانتخاب محل خرید برای املاک تجاری و اداری، از انتخاب محل برای خرید واحدهای مسکونی هم بسیار پیچیده تر است. برخی املاک اداری و تجاری که خرید آن ها ممکن است بسیار پرسود و به صرفه باشد، تا ده سال قدمت دارند یا در محله های شلوغی واقع شده اند که ممکن است به طور عادی گذرمان هم به اطراف آن نیافتد. در هر حال اگر قصد جدی برای خرید املاک تجاری یا اداری دارید، در نظر بگیرید که باید مشاوره کاملی بگیرید و وقت کافی صرف پیدا کردن ملک مناسب کنید. پروسه خرید املاک اداری و تجاری کاری زمان بر است که می بایست با دقت و وسواس بسیار زیادی انجام شود. آيا قيمت خانه بازهم گران تر مي شود يا بازار به سمت تعديل قيمت ها حرکت مي کند. يکي از مشاوران املاک گفت: در شب عيد تقاضا براي خريد خانه افزايش يافت زيرا بسياري تصور مي کردند در اوايل سال گذشته که قيمت خانه گران شد فروش خانه در آلانیا امسال نيز همين اتفاق مي افتد اما در مقابل فروشندگان بسيار اندک بودند زيرا آنها نيز به تصور اينکه بعد از سال جديد خانه گران تر مي شود پاي معامله نمي آمدند.

عقبایی با تاکید بر اینکه رشد قیمتی برای شش ماه دوم سال ۹۵ پیش‌بینی نمی‌کنیم، گفت: هر چند که بازار مسکن از سال ۹۲ وارد یک دوره رکود بی‌سابقه شد اما هر ساله مالکان قیمت مسکن را افزایش می‌دادند.وی با بیان اینکه بازار مسکن این افزایش قیمت ها را پس می‌زند ، تصریح کرد: هر چند که مالکان با تغییر سال چند درصدی قیمت‌ها را افزایش می‌دهند اما بعد از ماه خرداد متوجه این می‌شوند که آلانیا بازار قیمت‌ها را پس می‌زند بنابراین بازار به قیمت قبلی باز می‌گردد.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک استان تهران ادامه داد: پیش بینی ما این است که در شش ماه دوم امسال تغییرات قیمتی چندانی نسبت به سال ۹۴ نداشته باشیم. هر چند که در طول این مدت حتی قیمت‌ها نسبت به سال ۹۲ و سال گذشته هم کاهش پیدا کرده است.مردم عادی تصور می‌کنند که مشاوران املاک از اطلاعات حقوقی کافی برای نگارش یک قرارداد خرید و فروش ملک یا آپارتمان برخوردارند اما در واقع، اینگونه در آلانیا نیست و بخش زیادی از دعاوی املاک ناشی از قراردادهای عادی است که در دفاتر مشاوران املاک نوشته می‌شود. یک حقوقدان به مردم توصیه می‌کند که برای تنظیم قرارداد خرید و فروش ملک، به دفاتر ثبت اسناد یا وکلای مجرب مراجعه کنند تا از مشکلات بعدی، پیشگیری کنند. ثارالله روحی با اشاره به جایگاه مشاوران املاک از نظر قانون، گفت‌: در قانون تجارت، دلال کسی است که واسطه معامله است اما در کشور ما به اشتباه در آژانس‌های مسکن، متصدی مبایعه‌نامه‌ها را تنظیم می‌کند.
خرید املاک در آلانیا ترکیه
وي ادامه داد: در حال حاضر با توجه به تورم بالايي که در اين بخش وجود دارد و هر سال نيز رشد بيشتري پيدا مي کند نمي توان انتظار داشت قيمت مسکن پايين بيايد. بنگاه دار ديگري نيز عنوان کرد: در حال حاضر قيمت خانه ۲۰ درصد نسبت به سال گذشته گران شده است اما نمي توان حکم قطعي در اين باره داد چراکه هم خريدار و هم فروشنده تا خردادماه صبر کرده اند و منتظرند ببينند وضعيت بازار چگونه مي شود. املاک در آلانیا در ادامه از مواردی سخن به میان می‌آورد که افراد مجبور هستند از روی نمونه ملکی را به فروش برسانند و در این باره توضیح داد: به طور مثال هنگام خرید آپارتمان ممکن است ملک روبرو نشان داده شود در این مورد ماده ۳۴۰ قانون تجارت گفته است که دلال باید نمونه مال را  تا موقع ختم معامله نگاه بدارد مگر اینکه طرفین معامله او را از‌ این قید معاف دارند. روحی تصریح کرد: در ماده ۳۵۳ آمده است که دلالی معاملات ممنوعه اجرت ندارد و بازسازی ساختمان در ماده ۳۵۴ ذکر شده است حق‌الزحمه دلال به عهده طرفی است که او را مأمور انجام معامله کرده مگر اینکه قرارداد خصوصی غیر این ترتیب را مقرر بدارد.

مشاور املاک ديگري نيز معتقد است: اگر وضعيت به همين منوال پيش رود فروشندگان مجبورند براي آنکه ملک آنها به فروش برود قيمت ها را بشکنند زيرا خانه آنقدر گران شده که از توان اغلب مردم خارج است و نمي توانند پول آن را تهيه کنند. ما هم منتظر هستيم تا فروش خانه در آلانیا قيمت ها بشکند چراکه هر اندازه قيمت ملک بالا رود، خريد و فروش از رونق مي افتد و بازار کار ما نيز کساد مي شود. از دیگر اقدامات استثماری روسای این دفاتر مشاوران املاک، استخدام ده ها کارمند برای شنود مکالمات مشاوران است، یعنی در حالی که اساسا مطابق قانون هر گونه شنود فقط با مجوزهای مراجع قضایی امکان پذیر است، اما مدیران این دفاتر املاک، آن چنان نسبت به همکاران خود بی اعتماد هستند که لازم می دانند در جریان تمام مکالمات آنها قرار گیرند.

مشاور املاک ديگري نيز اعتقاد دارد: گراني خانه به کمبود عرضه برمي گردد و بخش هاي مربوطه نتوانستند چاره اي براي اين مساله پيدا کنند از سوي ديگر عرصه را براي هجوم نقدينگي به اين بخش باز گذاشته است و در نتيجه قيمت خانه هر روز گران تر آلانیا مي شود. وي ادامه داد: در شرايط فعلي بازار در نوسان است، فروشنده حاضر نيست ملک خود را بفروشد چراکه اگر امروز اين کار کند و وضع بازار نيز مشخص نيست ممکن است يک دفعه قيمت ها رشد کند در نتيجه ضرر مي کند.

بنگاه دار ديگري با اشاره به وضعيت بازار مسکن در سال هاي اخير گفت: در نيمه دوم سال ۸۵ بازار مسکن پس از يک دوره رکود چند ساله با سرازير شدن حجم بالاي نقدينگي به اين سمت رونق دوباره اي پيدا مي کند و اين مساله به افزايش نجومي قيمت خانه دامن مي زند به طوري که در اوايل سال ۸۶ قيمت ها به حدي رشد مي کند که خريد خانه از توان اغلب مردم جامعه خارج مي شود. وي ادامه داد: افزايش قيمت در آلانیا خانه بر بازار اجاره بها و رهن نيز تاثير گذاشت و با افزايش نرخ ها مواجه شد.

اواسط سال گذشته بازار مسکن به دليل افزايش بالاي قيمت ها و نبود خريدار به رکود رفت. به گزارش ايسنا; در اين ميان وزارت مسکن براي ساماندهي بازار مسکن و مهار قيمت ها، طرح جديدي در قالب مسکن مهر يا همان زمين هاي اجاره اي ۹۹ ساله را در املاک در آلانیا اولويت برنامه هاي خود قرار داد تا به نياز مصرف کنندگان مسکن که بيشتر اقشار کم درآمد جامعه را تشکيل مي دهند، پاسخ دهد.
املاک در
مسوولان وزارت مسکن معتقدند: اجراي طرح مسکن مهر سبب شد بخشي از تقاضاها از بازار خريد مسکن خارج شوند و اين امر علت اصلي ثابت ماندن قيمت ها پس از يک دوره افزايش قيمت در سال گذشته بود. وزير مسکن گفت: تقريبا از بازار عمومي کشور بخشي از تقاضاها در حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد به سمت مسکن مهر سوق داده شده است بنابراين اينکه مي گوييم به سوي تعادل در بازار مسکن حرکت فروش خانه مي کنيم به اين علت بوده است.

سعيدي کيا عنوان کرد: عرضه و تقاضا تعيين کننده قيمت ها در بازار هستند از اين رو وقتي بخشي از تقاضاها به سمت زمين هاي ۹۹ ساله رفته اند اين تعادل در بازار عمومي کشور حاصل شده است. اين در حالي است که برخي کارشناسان و صاحب نظران بخش مسکن عنوان مي کنند اگر بازار مسکن اواخر سال گذشته دچار رکود شده و قيمت ها افزايش نيافت به اين علت بود قيمت خانه به يکباره آنقدر گران شد که خريد آلانیا خانه از توان اغلب مردم خارج شد و کسي توانايي خريد مسکن مورد نياز خود را نداشت.

از سوي ديگر زمين هاي ۹۹ ساله مورد اقبال مردم کلان شهرها به ويژه تهران نبوده چراکه براي خارج از شهرهاي بزرگ درنظر گرفته شده است. اين شرايط در حالي است که چندي پيش رييس جمهوري با ابراز ناخرسندي از فشاري که امروز در بخش مسکن بر مردم وارد مي شود، خطاب به وزير مسکن گفت: منتظرم هرچه سريع تر طرح هايي را که پيش بيني شده است اجرا کنيد تا مردم از اين فشار بي جهت رهايي يابند. املاک در آلانیا در ديدار با مسوولان بنياد مسکن انقلاب اسلامي ضمن تشريح آخرين وضع بازار مسکن و علل تشديد قيمت ها در اين زمينه، افزود: آقاي سعيدي کيا بايد هرچه زودتر طرح هاي بزرگي را که آماده است اعلام و در مرحله نخست ۱۵۰۰ هکتار زميني که در تهران مشخص شده و در اختيار دولت است به مردم واگذار کند.

وي با بيان اينکه مردم بي جهت در اين زمينه تحت فشار قرار گرفته اند، گفت: اجاره خانه ها با بازار تبليغاتي که درست کرده اند بي جهت و به صورت کاذب بالا رفته است. وزارت مسکن بايد اطلاع رساني درست و به فروش خانه در آلانیا موقع داشته باشد. رييس جمهوري يادآور شد: در محله اي نسبتا شلوغ براي اجاره خانه اي ۷۰ تا ۸۰ متري مي گويند ۲۰ ميليون تومان پول بيش با ۱۵۰ هزار تومان اجاره بايد پرداخت کنند.

يک دختر و پسر جوان چطور مي توانند با درآمدهاي حدود ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار تومان اين مبلغ را به همراه کرايه هر ماه بپردازند و تازه هم گذران زندگي کنند و هم آينده خود را بسازند. ما بايد هرچه سريع تر طرح هاي ضربتي خود را اجرا کنيم. سعيدي کيا نيز در خصوص سخنان رييس جمهوري عنوان کرد: در بند دوم سخنان رييس جمهوري آنچه عنوان شده درباره زمين است و در مورد مسکن نيست. رييس جمهوري اين املاک در آلانیا مساله را براي ايجاد تعادل در قيمت مسکن و جمع کردن نقدينگي عنوان کرده اند. چراکه پول هايي که به بخش آمده باعث گراني خانه شده است.